EKONOMİ


İlçemiz halkının geçimi tarım ve hayvancılık ile sağlanmaktadır bunun yanı sıra azda olsa hizmet sektöründe çalışan kesimde vardır.
   Tarımda eski kara tarımın yerini Baklan ovasının sulama projesinin tamamlanması ile beraber bölgemizde ayçekirdeği, mısır gibi birçok ürünler rekoltesi yüksek bir şekilde üretilmeye başlanmıştır. Ayrıca Bölgemizde kuru tarım arazilerinde arpa buğdayın yanı sıra kekik ve benzeri baharatların üretimi ve satışı başlamıştır. Baklan halkı tarımı eski düzen, zahmetli ve rekoltesi düşük olarak yapmak yerine bölgenin iklim koşullarına da uyumlu olarak tarımı yeni teknolojiler ve bilinçli olarak gerçekleştirmektedir.
   Hayvancılık alanında İlçemiz Halkı küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın yanında kümes hayvancılığı da yapmaktadır. Büyükbaş hayvancılıkta besi ve süt üretimi sağlanmaktadır. Üretilen sütler 0938 Sayılı Baklan Tarım Kredi Kooperatifi ve 1060 Sayılı Boğaziçi (1060) Tarım Kredi Kooperatifi’ne satılmakta ve Kooperatifler aracılığıyla Türkiye genelinde önde gelen firmalara satılmaktadır. Küçükbaş hayvancılıkta kurbanlık, adaklık ve kasaplık olmak üzere besi üzerine üretim sağlanmaktadır. Kümes hayvancılığın yumurtalık olarak üretimler sağlanmaktadır.
   Bölgemizin bir diğer geçim kaynağı ise hizmet sektörüdür. Hizmet sektöründe tarım ve hayvancılık tesisi, bölgeye yakın mermer ocakları ve kamu kurumları çalışanları bulunmaktadır.